+48 505 752 191

konradbudziak@gmail.com

Szańcowa 42 /1, 01-458 Warszawa

Przegląd instalacji centralnego ogrzewania – co obejmuje i jak często należy go wykonywać

Home | Przegląd instalacji centralnego ogrzewania – co obejmuje i jak często należy go wykonywać
| 22 listopada, 2022
Przegląd instalacji centralnego ogrzewania – co obejmuje i jak często należy go wykonywać

Przegląd instalacji centralnego ogrzewania – co obejmuje i jak często należy go wykonywać. Sprawne funkcjonowanie instalacji grzewczej w dużym stopniu zależy od przeprowadzania regularnych przeglądów i niezwłocznym usunięciu  nawet najdrobniejszych usterek zanim zamienią się w poważną awarię. Instalacja centralnego ogrzewania działa bez zarzutu przez długi czas, jeśli jest serwisowana i utrzymywana w odpowiednim stanie.

Jak często należy wykonywać przegląd instalacji centralnego ogrzewania?

Przegląd powinien odbywać się raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, czyli w okresie letnim, a najpóźniej wczesną jesienią.  Zapominanie lub odkładanie prac serwisowych na środek zimy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ryzykujemy brakiem ogrzewania przy niskich temperaturach.

Sezon grzewczy to zawsze duże obciążenie dla kotłów i instalacji, a sprawdzając co roku wszystkie elementy mające wpływ na ich sprawność, przedłużamy ogólną trwałość centralnego ogrzewania.

Ile kosztuje przegląd instalacji c.o.?

Koszt przeglądu przeprowadzonego przez specjalistę, to wydatek rzędu  200  – 400 PLN, uzależniony jest  od rodzaju  wykonanych  prac. Jednak cena za przegląd z pewnością jest niższa, niż ewentualne naprawy wynikające
z naszych zaniedbań i nie usuwania usterek na bieżąco.

Zalety regularnych przeglądów instalacji centralnego ogrzewania

Przegląd zawsze należy powierzyć specjaliście,  ponieważ osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy i praktyki może spowodować więcej szkody niż pożytku  i np. uszkodzić kocioł. Regularne przeglądy wykonane przez wykwalifikowanego fachowca gwarantują:

 • bezpieczeństwo użytkowania
 • zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niespodziewanych awarii, a w rezultacie nieplanowanego braku ogrzewania w sezonie zimowym
 • widoczne oszczędności – optymalna praca centralnego ogrzewania decyduje o wysokości rachunków.
  Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny - czym się różnią i który wybrać?

Przegląd instalacji centralnego ogrzewania – co wchodzi w jego zakres?

 • Przegląd rozpoczyna się oceną sprawności wentylacji pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł grzewczy. Prawidłowa wentylacja to podstawa  zarówno dla  dobrze działającej instalacji, jak i dla bezpieczeństwa mieszkańców.
 • Konserwacja kotła – najpierw  dokładne sprawdzenie wszystkich elementów i parametrów, a następnie bardzo ważne czyszczenie. Nieoczyszczony kocioł ma decydujące znaczenie dla efektywności instalacji – może zmniejszać ją nawet o 30 %.
 • Sprawdzenie poszczególnych podzespołów i części mechanicznych –  m.in. wentylatora, pompy obiegowej, zaworów odcinających
 • Regulacja palnika, należy odpowiednio ustawić proporcje gazu i powietrza
 • Udrażnianie wszelkich przewodów
 • Usuwanie nieszczelności zaworów
 • Wymiana grzejników, zaworów grzejnikowych i głowic
 • Kontrola temperatury i ciśnienia na piecu
 • Usuwanie wszelkich nieszczelności
 • Wymiana zużytych elementów
 • Kontrola wszelkich podłączeń np. elektrycznych
 • Spuszczanie i uzupełnianie czynników grzewczych w wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania
 • Regulowanie przepływu c.o. w pionach
 • Usuwanie awarii i przecieków będących wynikiem korozji.

Protokół serwisowy z przeprowadzonego przeglądu

Taki dokument powinieneś otrzymać od serwisanta po zakończonym przeglądzie.  Wpisane są tam wszelkie uwagi dotyczące nieprawidłowości i potwierdzenie ich usunięcia.

W sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś tragicznego wydarzenia np. pożaru, dokument potwierdzający przegląd jest niezbędny do wypłaty odszkodowania.

Komu warto zlecić przegląd instalacji centralnego ogrzewania w Warszawie
i okolicach?

Serwisu powinien dokonywać doświadczony hydraulik, o dobrej opinii wśród klientów. Właściwie przeprowadzony przegląd ma  m.in. znaczenie dla bezpieczeństwa domowników, dlatego ważne, żeby była to osoba odpowiedzialna, solidna, z rzetelną fachową wiedzą i odpowiednią praktyką.

Przy wyborze nigdy nie kieruj się tylko ceną, najniższa oferta  to często również najniższa jakość, a dobra usługa musi kosztować.  Poza tym ceniony  hydraulik  rzadko dysponuje czasem  ” na życzenie „, a jego kalendarz wypełniony jest  zleceniami na kilka najbliższych tygodni, dlatego ważne jest planowanie przeglądu z odpowiednim wyprzedzeniem.

  Hydraulika w Warszawie - od czego zależą ceny usług i materiałów?

Nasza firma od lat działa skutecznie na warszawskim rynku,  przeglądy instalacji centralnego ogrzewania  wykonujemy  niezwykle starannie i dokładnie, wyróżnia nas zaangażowanie  oraz indywidualne podejście. Zapraszamy do kontaktu   +48   505 – 752 – 191 

 

 

Leave a Comment