+48 505 752 191

konradbudziak@gmail.com

Nieszawska 4B, Warszawa

Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny – czym się różnią i który wybrać?

Home | Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny – czym się różnią i który wybrać?
| 05 sierpnia, 2022
Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny – czym się różnią i który wybrać?

Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny:  czym się różnią i który wybrać? Gaz jest jednym z najczęściej wybieranych źródeł pozyskiwania energii cieplnej. Decydując się na ten rodzaj paliwa należy wybrać również kocioł najbardziej odpowiadający potrzebom domowników. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tych urządzeń:  jedno – i dwufunkcyjne. Jakie są zasadnicze różnice między nimi?  Która wersja lepiej spełni swoją rolę w standardowym gospodarstwie domowym?

Podstawowe zadanie jest jednakowe dla obu pieców – służą do zasilania instalacji grzewczej w ciepłą wodę, zarówno grzejników, jak i nowocześniejszego ogrzewania podłogowego. Generalnie efektem ich działania ma być dostarczenie  energii  cieplnej do ogrzania budynku lub mieszkania. I na tym podobieństwa się kończą.

Czym się różni jednofunkcyjny piec gazowy od pieca dwufunkcyjnego?

Oba te urządzenia w różny sposób dostarczają podgrzaną ciepłą wodę użytkową.

  • Kocioł gazowy jednofunkcyjny – obecnie najpopularniejszy. Do przygotowania ciepłej wody wymaga dodatkowego oprzyrządowania, czyli trzeba dokupić odpowiedniej wielkości  zbiornik na magazynowanie podgrzanej wody. Instalacja grzewcza tego rodzaju  wiąże się z wyższymi kosztami i ma większe wymagania powierzchniowe,  ale jednocześnie jest bardziej praktyczna i uniwersalna.
  • Kocioł gazowy dwufunkcyjny – wymiennik tego pieca jest skonstruowany w taki sposób, że przy odpowiednio wysokim ciśnieniu wody w całej instalacji jest w stanie podgrzać wodę w ilości wystarczającej do zmywania naczyń, kąpieli i natrysku. Zasada działania jest inna, niż w przypadku pieca jednofunkcyjnego  –  niepotrzebny jest zasobnik do magazynowania ciepłej wody, ponieważ woda podgrzewana jest  na bieżąco, w trakcie jej używania.

Model jednofunkcyjny lepiej sprawdza się w dużych  budynkach, np. piętrowych domach  z  co najmniej dwoma łazienkami, natomiast piec dwufunkcyjny to doskonałe rozwiązanie dla domu czy mieszkania o mniejszym metrażu tylko z dwoma punktami odbierającymi ciepłą wodę – kuchnią i łazienką. Wersja z piecem dwufunkcyjnym jest tańsza na etapie inwestycji, co również może stanowić dodatkowy atut takiego rozwiązania.

  Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu instalacji hydraulicznej

Jakie są zalety pieca jednofunkcyjnego?

Obecnie nie lubimy na nic czekać, również ciepłą wodę chcemy mieć natychmiast po odkręceniu kranu, a taką możliwość daje właśnie zainstalowanie pieca gazowego jednofunkcyjnego. Takie rozwiązanie wymaga  jednak rozbudowanej instalacji – dodatkowej rury, wspomnianego wcześniej zasobnika na podgrzaną wodę oraz pompy cyrkulacyjnej. Nowoczesne kotły jednofunkcyjne umożliwiają montaż takich  dodatków.

Zaletą kotła z jedną funkcją jest niewątpliwie możliwość jednoczesnego, a jednocześnie bezproblemowego korzystania z ciepłej wody zarówno w kuchni, jak i  np. w dwóch łazienkach.  Na etapie inwestycji i instalacji należy jedynie pamiętać o tym, żeby wybrać i zamontować odpowiednio duży zasobnik na wodę.

Dlaczego warto wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny?

Kocioł grzewczy z dwoma funkcjami doskonale sprawdza się w małych lokalach, posiada zarówno plusy, jak i drobne mankamenty, które jednak nie są tak uciążliwe, aby rezygnować z tego rodzaju rozwiązania.

Zalety  kotła dwufunkcyjnego:

  • jest tańszy od pieca jednofunkcyjnego, nie wymaga  montowania dodatkowych urządzeń
  • nie generuje strat – podgrzewa tylko wodę, która jest potrzebna na bieżąco
  • jest niewielkich rozmiarów, więc nie wymaga dużego pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany

i wady:

  • czas oczekiwania na ciepłą wodę w kranie jest dość długi
  • nie ma możliwości podłączenia pompy cyrkulacyjnej
  • jednoczesne używanie wody w dwóch punktach np. zlew i prysznic, stwarza pewien problem
  • wymaga stałego, wysokiego ciśnienia wody,  jest to warunek niezbędny do uruchomienia podgrzewacza.

Instalacja kotłów gazowych Warszawa

Nasza firma od lat zajmuje się montażem instalacji centralnego ogrzewania, zarówno tradycyjnych z wykorzystaniem grzejników, jak i  nowszego ogrzewania podłogowego. Chętnie dzielimy się również fachową wiedzą i doradzamy rozwiązania  najkorzystniejsze dla danego inwestora.

Zapraszamy do współpracy – każde zlecenie wykonujemy rzetelnie, fachowo i terminowo.

Oprócz instalacji centralnego ogrzewania i gazowych zajmujemy się również drobnymi naprawami, udrażnianiem rur, podłączaniem pralek i zmywarek oraz  wszystkim z zakresu hydrauliki.

  Ekologiczne rozwiązania w hydraulice - jakie są dostępne w Warszawie?

Potrzebujesz dobrego hydraulika? Znajdujesz się teraz w dobrym miejscu. Nie czekaj, dzwoń natychmiast + 48 600 498 633 

Leave a Comment