+48 505 752 191

konradbudziak@gmail.com

Nieszawska 4B, Warszawa

Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny – czym się różnią i który wybrać?

Home | Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny – czym się różnią i który wybrać?
| 05 sierpnia, 2022
Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny – czym się różnią i który wybrać?

Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny:  czym się różnią i który wybrać? Gaz jest jednym z najczęściej wybieranych źródeł pozyskiwania energii cieplnej. Decydując się na ten rodzaj paliwa należy wybrać również kocioł najbardziej odpowiadający potrzebom domowników. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tych urządzeń:  jedno – i dwufunkcyjne. Jakie są zasadnicze różnice między nimi?  Która wersja lepiej spełni swoją rolę w standardowym gospodarstwie domowym?

Podstawowe zadanie jest jednakowe dla obu pieców – służą do zasilania instalacji grzewczej w ciepłą wodę, zarówno grzejników, jak i nowocześniejszego ogrzewania podłogowego. Generalnie efektem ich działania ma być dostarczenie  energii  cieplnej do ogrzania budynku lub mieszkania. I na tym podobieństwa się kończą.

Czym się różni jednofunkcyjny piec gazowy od pieca dwufunkcyjnego?

Oba te urządzenia w różny sposób dostarczają podgrzaną ciepłą wodę użytkową.

  • Kocioł gazowy jednofunkcyjny – obecnie najpopularniejszy. Do przygotowania ciepłej wody wymaga dodatkowego oprzyrządowania, czyli trzeba dokupić odpowiedniej wielkości  zbiornik na magazynowanie podgrzanej wody. Instalacja grzewcza tego rodzaju  wiąże się z wyższymi kosztami i ma większe wymagania powierzchniowe,  ale jednocześnie jest bardziej praktyczna i uniwersalna.
  • Kocioł gazowy dwufunkcyjny – wymiennik tego pieca jest skonstruowany w taki sposób, że przy odpowiednio wysokim ciśnieniu wody w całej instalacji jest w stanie podgrzać wodę w ilości wystarczającej do zmywania naczyń, kąpieli i natrysku. Zasada działania jest inna, niż w przypadku pieca jednofunkcyjnego  –  niepotrzebny jest zasobnik do magazynowania ciepłej wody, ponieważ woda podgrzewana jest  na bieżąco, w trakcie jej używania.

Model jednofunkcyjny lepiej sprawdza się w dużych  budynkach, np. piętrowych domach  z  co najmniej dwoma łazienkami, natomiast piec dwufunkcyjny to doskonałe rozwiązanie dla domu czy mieszkania o mniejszym metrażu tylko z dwoma punktami odbierającymi ciepłą wodę – kuchnią i łazienką. Wersja z piecem dwufunkcyjnym jest tańsza na etapie inwestycji, co również może stanowić dodatkowy atut takiego rozwiązania.

  Przegląd instalacji centralnego ogrzewania - co obejmuje i jak często należy go wykonywać

Jakie są zalety pieca jednofunkcyjnego?

Obecnie nie lubimy na nic czekać, również ciepłą wodę chcemy mieć natychmiast po odkręceniu kranu, a taką możliwość daje właśnie zainstalowanie pieca gazowego jednofunkcyjnego. Takie rozwiązanie wymaga  jednak rozbudowanej instalacji – dodatkowej rury, wspomnianego wcześniej zasobnika na podgrzaną wodę oraz pompy cyrkulacyjnej. Nowoczesne kotły jednofunkcyjne umożliwiają montaż takich  dodatków.

Zaletą kotła z jedną funkcją jest niewątpliwie możliwość jednoczesnego, a jednocześnie bezproblemowego korzystania z ciepłej wody zarówno w kuchni, jak i  np. w dwóch łazienkach.  Na etapie inwestycji i instalacji należy jedynie pamiętać o tym, żeby wybrać i zamontować odpowiednio duży zasobnik na wodę.

Dlaczego warto wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny?

Kocioł grzewczy z dwoma funkcjami doskonale sprawdza się w małych lokalach, posiada zarówno plusy, jak i drobne mankamenty, które jednak nie są tak uciążliwe, aby rezygnować z tego rodzaju rozwiązania.

Zalety  kotła dwufunkcyjnego:

  • jest tańszy od pieca jednofunkcyjnego, nie wymaga  montowania dodatkowych urządzeń
  • nie generuje strat – podgrzewa tylko wodę, która jest potrzebna na bieżąco
  • jest niewielkich rozmiarów, więc nie wymaga dużego pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany

i wady:

  • czas oczekiwania na ciepłą wodę w kranie jest dość długi
  • nie ma możliwości podłączenia pompy cyrkulacyjnej
  • jednoczesne używanie wody w dwóch punktach np. zlew i prysznic, stwarza pewien problem
  • wymaga stałego, wysokiego ciśnienia wody,  jest to warunek niezbędny do uruchomienia podgrzewacza.

Instalacja kotłów gazowych Warszawa

Nasza firma od lat zajmuje się montażem instalacji centralnego ogrzewania, zarówno tradycyjnych z wykorzystaniem grzejników, jak i  nowszego ogrzewania podłogowego. Chętnie dzielimy się również fachową wiedzą i doradzamy rozwiązania  najkorzystniejsze dla danego inwestora.

Zapraszamy do współpracy – każde zlecenie wykonujemy rzetelnie, fachowo i terminowo.

Oprócz instalacji centralnego ogrzewania i gazowych zajmujemy się również drobnymi naprawami, udrażnianiem rur, podłączaniem pralek i zmywarek oraz  wszystkim z zakresu hydrauliki.

  Hydraulika w Warszawie - historia i ciekawostki

Potrzebujesz dobrego hydraulika? Znajdujesz się teraz w dobrym miejscu. Nie czekaj, dzwoń natychmiast + 48 600 498 633 

Leave a Comment