Zanim przejdziemy do tego, co należy robić, aby zadbać o instalację hydrauliczną w swoim mieszkaniu – omówmy kilka kwestii, których absolutnie robić nie powinnismy. Jeśli do tej pory zdarzało Ci się „przymykać oko” na pewne kwestie – nigdy więcej tego nie rób! W innym razie instalacja w Twoim mieszkaniu może ulec poważnemu uszkodzeniu…
Nie ignoruj przecieków – nawet niewielkie przecieki mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji budynku, pleśni i większych strat wody.
Nie stosuj narzędzi, które mogą więcej zepsuć niż naprawić – używanie niewłaściwych narzędzi może uszkodzić rury, zawory i inne elementy instalacji, doprowadzając do jeszcze większego problemu hydraulicznego.
Nie używaj niewłaściwych materiałów – wybór niewłaściwych materiałów, takich jak nieodpowiednie typy rur czy uszczelek, może prowadzić do korozji, przecieków i innych problemów natury hydraulicznej.
Nie ignoruj zasad montażu sprzętu – zarówno celowe, jak i nieumyślne nieprzestrzeganie instrukcji montażu lub zaleceń producenta może skutkować niewłaściwym działaniem instalacji i kłopotami z gwarancją.
Nie zapominaj o zamknięciu głównego zaworu – jeśli decydujesz się na wykonywanie prac hydraulicznych na własną rękę, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy na instalacji hydraulicznej, zawsze zamykaj główny zawór wody (tak, aby zniwelować ryzyko zalania). Weź pod uwagę, że dla własnego bezpieczeństwa i komfortu dobrze jest skorzystać z profesjonalnych usług hydraulicznych, które zwykle przebiegają sprawnie i bezproblemowo – rozwiązując najpopularniejsze awarie hydrauliczne.
Nie pozostawiaj niezabezpieczonych rur na zimę – rury, które są narażone na niskie temperatury, mogą zamarznąć i pęknąć, co oznacza niemałą katastrofę w łazience czy kuchni. Aby nie musieć martwić się takimi kwestiami – należy je właściwie izolować lub spuszczać z nich wodę na zimę.
Nie łącz z sobą różnych rodzajów metali – „mieszanie” różnych metali, na przykład miedzi i stali może prowadzić do elektrokorozji (wtedy, kiedy nie stosujemy odpowiednich złączek).
Nie używaj chemicznych środków do udrażniania rur – o ile stosowanie mocnych środków raz na jakiś czas nie jest niczym niekorzystnym dla naszej instalacji, ich zbyt częste wykorzystywanie może powodować uszkodzenie rur (dlatego też lepiej jest stosować mechaniczne sposoby udrażniania).
Nie zaniedbuj systematycznej konserwacji – regularne przeglądy i konserwacja instalacji hydraulicznej pomagają wykrywać problemy oraz zapobiegać im w momencie, kiedy nie są na tyle poważne, by ich naprawa wymagała sporych nakładów finansowych oraz pracy.
Nie naprawiaj samodzielnie, kiedy nie masz wiedzy i doświadczenia – chociaż wiele osób lubi próbować naprawiać różnego typu rzeczy na własną rękę, oczywiście nie jest to dobry pomysł. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z prostą czy bardziej skomplikowaną naprawą – powinna być ona zawsze wykonywana przez osobę, posiadającą odpowiednią wiedzę i kompetencje.
Jak zadbać o hydraulikę w domu?
Kiedy wiemy już czego nie robić – sprawdźmy o czym powinniśmy pamiętać w zakresie troski o instalację hydrauliczną w domu czy mieszkaniu. Do najważniejszych czynności, które powinniśmy wykonywać regularnie należą:
Inspekcje – sprawdzanie rur i zaworów pod kątem wycieków, korozji i uszkodzeń oraz monitorowanie ciśnienia wody (aby móc upewnić się, że jest na właściwym poziomie).
Czyszczenie – oczyszczanie odpływów w zlewach, umywalkach, wannach i prysznicach, realnie zapobiega ich zatkaniu. Oprócz czyszczenia – dbajmy również o to, aby nie wrzucać resztek jedzenia czy tłustych produktów do zlewów (w innym razie mogą powstać w nich zatory). Nie zapominajmy także o oczyszczaniu syfonów (między innymi z włosów!).
Izolacja – ochrona rur przed zamarzaniem to priorytet – zwróćmy na nie uwagę szczególnie w miejscach takich jak strychy czy piwnice. Zimą – kiedy przebywamy poza domem – starajmy się utrzymywać minimalną temperaturę ogrzewania (tak, aby zapobiec zamarzaniu rur).
Konserwacja – regularne monitorowanie stanu uszczelek i elementów ruchomych w toaletach, kranach i prysznicach może zapobiec wielu awariom. Co więcej, warto zainwestować też w jakościową armaturę, która jest bardziej odporna na zużycie od tej niskiej jakości.
Monitorowanie jakości wody – jeśli woda jest twarda, dobrze jest zainstalować system zmiękczający, aby zapobiec osadzaniu się kamienia w rurach i urządzeniach. Systematycznie sprawdzaj również filtry oraz wymieniaj je zgodnie z zaleceniami producenta.
Stosowanie środków ostrożności przy udrażnianiu rur – unikaj stosowania agresywnych środków chemicznych do udrażniania rur. Zamiast tego, wybieraj mechaniczne narzędzia – na przykład specjalne spirale kanalizacyjne.
Reaguj na problemy kanalizacyjne – sprawna reakcja na przecieki, zatory czy inne kłopoty z hydrauliką to podstawa, aby móc realnie zapobiegać uszkodzeniom. W takich sytuacjach dobrze jest mieć pod ręką kontakt do zaufanego hydraulika, który szybko podejmie się naprawy awarii.
Dbanie o instalację hydrauliczną wymaga regularnych i przemyślanych działań, które pozwolą nam na uniknięcie bardzo poważnych problemów – jakie wymagają zwykle poniesienia sporych kosztów. Na szczęście korzystając ze wsparcia profesjonalnego, doświadczonego hydraulika – nie musimy martwić się taka ewentualnością!