+48 505 752 191

konradbudziak@gmail.com

Szańcowa 42 /1, 01-458 Warszawa

Czym różni się naprawa hydrauliczna od modernizacji instalacji?

Home | Czym różni się naprawa hydrauliczna od modernizacji instalacji?
| 08 września, 2024
Czym różni się naprawa hydrauliczna od modernizacji instalacji?

Czym różni się naprawa hydrauliczna od modernizacji instalacji? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś / aś się nad tą kwestią? Znajomość różnic między tymi istotnymi dla prawidłowego funkcjonowania hydrauliki działaniami to pierwszy krok na drodze do podjęcia odpowiedniej decyzji co do wyboru usługi. Jak się okazuje, zarówno sama w sobie naprawa hydrauliczna, jak i modernizacja instalacji cieszą się ogromym zainteresowaniem – a każdą z nich może wykonać doświadczony specjalista w tym zakresie. Wybierając hydraulika – niezależnie od tego czy potrzebujemy naprawy czy modernizacji instalacji – warto zwrócić uwagę na jego kompetencje i kwalifikacje, a także na obszar działania (ponieważ niejednokrotnie podjęcie konkretnych kroków w celu usunięcia usterki wymaga podjęcia go natychmiast).

Czym jest naprawa hydrauliczna?

Czym jest naprawa hydrauliczna? To nic innego jak zdiagnozowanie, a następnie usunięcie usterki w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania czy gazowych. Poszczególne naprawy mogą różnić się od siebie nie tylko zakresem działań, ale również ich skomplikowaniem – ponieważ podczas gdy naprawa jednej instalacji będzie wymagała zaledwie prostego działania, poprawa funkcjonowania drugiej może opierać się już na specjalistycznej wiedzy. Do najpopularniejszych napraw hydraulicznych należą działania takie jak:

Naprawa przecieków – polegająca na usuwaniu przecieków z rur wodnych lub kanalizacyjnych, które mogą znajdować się zarówno na złączach, w samych rurach, zaworach, jak i w armaturze.

Wymiana zepsutych elementów – uszkodzone części instalacji hydraulicznej zostają w tej sytuacji zastąpione nowymi. Mowa tutaj między innymi o zaworach, uszczelkach, kranach, syfonach i grzejnikach.

Udrażnianie rur – opierające się na usuwaniu zatorów, osadów i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się w rurach, co spowodowało zablokowanie przepływu wody bądź ścieków w systemach kanalizacyjnych i wodociągowych. Zaniedbanie udrażnia może doprowadzić między innymi do spowolnionego odpływu wody czy cofania się ścieków.

Naprawa urządzeń hydraulicznych – a więc urządzeń takich jak bojler, pompa ciepła, kocioł centralnego ogrzewania czy podgrzewacz wody.

Naprawa instalacji grzecznych – czyli wszelkiego rodzaju naprawy związane z centralnym ogrzewaniem, na przykład wymiana zaworów czy odpowietrzaniem grzejników.

  Najczęstsze usterki hydrauliczne w kuchni - kiedy warto wezwać hydraulika?

Tak zwane „naprawy awaryjne” – czyli różnego rodzaju działania w sytuacjach kryzysowych, takich jak chociażby pęknięcie rury.

Naprawa instalacji – różnego typu prace związane zarówno z naprawą, jak i konserwacją instalacji gazowych, na przykład naprawa piecyków gazowych.

Modernizacja instalacji hydraulicznej – na czym polega?

Modernizacja instalacji hydraulicznej – w przeciwieństwie do naprawy – to proces aktualizacji i usprawniania istniejących systemów wodno-kanalizacyjnych, grzewczych oraz gazowych w budynku. Jej celem pozostaje nic innego jak poprawa efektywności, bezpieczeństwa, trwałości i zgodności z nowoczesnymi standardami technicznymi. Do działań modernizacji instalacji hydraulicznej, z których korzystamy najchętniej, stanowią:

Wymiana stałych rur i urządzeń – ponieważ przestarzałe instalacje niejednokrotnie wykorzystują rury wykonane z materiałów, które z czasem mogą ulec korozji lub degradacji (na przykład z miedzi), wielu z nas decyduje się na ich zmianę. Modernizacja w tym wypadku może polegać chociażby na zastąpieniu ich nowoczesnymi materiałami – takimi jak rury z tworzyw sztucznych (PEX, PP, PVC). Nierzadko wybierane są też  nowe typy rur miedzianych (odporniejsze korozję, o lepszych właściwościach hydraulicznych).

Wymiana armatury – czyli starych kranów, zaworów, baterii, syfonów czy sprzętów takich jak bojlery, podgrzewacze wody, pompy ciepła, grzejniki na nowocześniejsze, mniej zawodne modele.

Przeprojektowanie instalacji – zmiana układu rur czy dodanie nowych punktów poboru wody odbywa się zwykle wtedy, kiedy zmieniają się nasze potrzeby (na przykład, gdy musimy zwiększyć ciśnienie w instalacji czy zoptymalizować przepływ wody). Nowoczesne układy instalacyjne niejednokrotnie uwzględniają istotne dla wielu z nas kwestie – takie jak minimalizacja strat energii czy lepsza dystrybucja wody.

Instalacja systemów oszczędzających wodę – instalacja tego typu obejmuje najczęściej montaż baterii z perlatorami, które realnie zmniejszają zużycie wody. Co więcej, w celu optymalizacji efektywności energetycznej, stosuje się też modernizacje instalacji grzewczych (a więc zastąpienie starych kotłów tymi bardziej nowoczesnymi, oszczędzającymi energię) i izolację rur (aby zminimalizować straty ciepła).

Poprawa standardów bezpieczeństwa – czyli zastosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń przeciwzalaniowych oraz wymiana instalacji gazowej lub jej usprawnienie (na przykład poprzez montaż nowoczesnych detektorów gazu i instalacji).

Automatyzacja – chcąc zmodernizować instalację, wielu z nas decyduje się na zastosowanie systemów smart home, które dają możliwość zdalnego sterowania instalacjami hydraulicznymi i grzewczymi, monitorowania zużycia wody i energii oraz natychmiastowego powiadamiania nas o ewentualnych awariach.

  Kocioł gazowy jedno i dwufunkcyjny - czym się różnią i który wybrać?

Celem modernizacji jest jednak nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale również chęć dostosowania się do aktualnych norm czy też uzyskanie lepszego komfortu użytkowania na co dzień. Podczas prac modernizacyjnych można zadbać nie tylko o dostosowanie instalacji do naszych aktualnych potrzeb, ale również o poprawienie jej wyglądu – na przykład poprzez montaż nowoczesnych, estetycznych baterii bądź ukrycie rur w ścianach pomieszczeń.

Czym różni się naprawa hydrauliczna od modernizacji instalacji?

Czym przede wszystkim różnią się od siebie naprawa hydrauliczna i modernizacja instalacji? Przede wszystkim celem działania – ponieważ naprawa skupia się na zniwelowaniu bądź całkowitym usunięciu bieżących awarii czy usterek (po to, by przywrócić jej dawną funkcjonalność), z kolei modernizacja ma na celu poprawę, unowocześnienie i usprawnienie istniejącej już instalacji – oraz może obejmować nie tylko wymianę starych elementów na nowe, ale również wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, wspierających ogólne działanie systemu. Do innych, istotnych różnic między naprawą hydrauliczną a modernizacją należą kwestie takie jak:

Zakres prac – naprawa hydrauliczna ma zazwyczaj charakter doraźny i dotyczy określonego problemu, na przykład udrożnienia rury. Zakres prac jest w tym wypadku zwykle ograniczony, skupiony na usunięciu jednej bądź kilku niechcianych awarii. W przypadku modernizacji mamy do czynienia z szerszym, bardziej kompleksowym zakresem – który obejmuje zarówno naprawę, wymianę, przebudowę czy rozbudowę, a nawet instalację zupełnie nowych urządzeń czy wdrożenie nowoczesnych technologii (co z oczywistych względów może trwać nawet kilka miesięcy).

Przyczyna działania – naprawa hydrauliczna oraz modernizacja instalacji różnią się od siebie także samą przyczyną, która skłania daną osobę do skorzystania z usług hydraulicznych. Kiedy występuje awaria, a więc potrzebujemy naprawy, kierujemy się chęcią uzyskania dawnej sprawności – tak, aby móc bezproblemowo korzystać chociażby z kranu. W przypadku modernizacji mamy do czynienia z działaniem planowanym, zorganizowanym – a nie podejmowanym niemalże natychmiast. Podczas gdy naprawa może odbywać się niezależnie od okoliczności, modernizacja ma zwykle miejsce w przypadku generalnego remontu.

  Profesjonalne udrażnianie rur - pogotowie kanalizacyjne

Rezultaty – oczywistą różnica między naprawą a modernizacją pozostają również efekty wdrożonych działań. Rezultatem naprawy pozostaje przywrócenie pełnej funkcjonalności uszkodzonego systemu bądź elementu (tak, aby szybko rozwiązań zaistniały problem), z kolei modernizacja kieruje się chęcią uzyskania efektywniejszego działania, na przykład realnego oszczędzania energii czy poprawy bezpieczeństwa na co dzień.

Koszty i czas trwania prac – Naprawa hydrauliczna zwykle kosztuje mniej i trwa krócej niż modernizacja, obejmująca cały szereg działań. Co więcej, sprowadza się zwykle do naprawy bądź wymiany pojedynczego bądź kilku elementów. W przypadku modernizacji instalacji mamy do czynienia zarówno z przebudową, wymianą sprzętów, jak i wdrożeniem nowoczesnych technologii – co naturalnie wymagać będzie większego wkładu finansowego.

Niezależnie od tego czy decydujemy się na wsparcie doświadczonego hydraulika ze względu na chęć przeprowadzenia napraw czy modernizacji – wybierając specjalistę do tego rodzaju działań, warto kierować się zarówno jego doświadczeniem, jak i kwalifikacjami. Jeśli mamy do czynienia z awarią, w przypadku której musimy działać natychmiast, istotna może okazać się także lokalizacja hydraulika – a co za tym idzie, czas przyjazdu na miejsce awarii.

Czytaj więcej:

Jak wybrać najlepszą firmę hydrauliczną w Warszawie?

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii instalacji hydraulicznych?

Hydraulika w Warszawie – od czego zależą ceny usług i materiałów?

Dlaczego podgrzewanie wody użytkowej jest tak istotne?

5 najczęstszych problemów hydraulicznych w Warszawie i jak sobie z nimi radzić

Autor

  • Konrad Budziak

    Dzień dobry, jestem Konrad Budziak, od ponad 10 lat prowadzę firmę hydrauliczną w Warszawie.  Obsługujemy Klientów z Warszawy i okolic do 25 km, między innymi Białołęka, Targówek, Legionowo, Jabłonna, Bielany i Żoliborz. Nasz zespół specjalistów pomorze w razie awarii i usterek hydraulicznych. Firma „Pogotowie Hydrauliczne” z siedzibą w stolicy oferuje Państwu pełen pakiet usług hydraulicznych. Do prac wysyłamy osoby, które posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę techniczną. Swoje usługi oferujemy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zajmujemy się wykonaniem, konserwacją i naprawą instalacji hydraulicznych. Oferta skierowana jest do klientów indywidualnych, jak i dużych firm. Gwarantujemy wysoką jakość stosowanych materiałów. Cechuje nas terminowość i doświadczenie.

    View all posts
Leave a Comment
505 752 191